Ciąża na urlopie wychowawczym

Oczekiwanie na urodzenie dziecka jest szczególnym okresem w życiu Mamy. Po urodzeniu dziecka, Mama może skorzystać z urlopu macierzyńskiego (wykorzystanie 8 tygodni urlopu jest obowiązkowe) i rodzicielskiego, a także urlopu wychowawczego. Zdarzają się sytuacje, kiedy Mama, będąc na urlopie, planuje kolejne dziecko. Ciąża na urlopie wychowawczym nie zawsze będzie uprawniała Mamę do świadczeń, jakie jej przysługiwały przy poprzedniej ciąży.  Jakie więc prawa ma Mama w trakcie ciąży na urlopie wychowawczym ?

Ważne: Ciąża nie przerywa urlopu wychowawczego, a Mama nadal jest ubezpieczona i ma prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Prawa Mamy na urlopie wychowawczym

 

  • Prawo do zasiłku macierzyńskiego

Przebywając na urlopie wychowawczym Mama nie może skorzystać z urlopu macierzyńskiego w związku z urodzeniem kolejnego dziecka. Nie oznacza to jednak, że nie otrzyma zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie będzie przysługiwało Mamie, ale będzie wypłacane w czasie przebywania na urlopie wychowawczym. Nie ma możliwości aby przebywać i na urlopie wychowawczym i na urlopie macierzyńskim.

 

  • Brak prawa do urlopu wypoczynkowego

W związku z tym, że Mama nadal przebywa na urlopie wychowawczym, a nie macierzyńskim, nie będzie przysługiwał jej za ten czas urlop wypoczynkowy.

 

  • Brak prawa do zasiłku chorobowego i opiekuńczego

W czasie przebywania na urlopie wychowawczym Mamie nie przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Jeśli będąc na urlopie wychowawczym Mama zachoruje, ani choroba ani wystawione przez lekarza zwolnienie lekarskie nie przerwie urlopu wychowawczego.

 

  • Prawo do przerwanie urlopu wychowawczego

W każdym czasie Mama może przerwać swój urlop wychowawczy i zadeklarować gotowość powrotu do pracy. Przerwanie urlopu wychowawczego zmienia sytuację Mamy, która z chwilą przerwania nabywa prawo do zasiłku chorobowego i o ile zachodzą wskazania medyczne, może skorzystać z zasiłku chorobowego. Jeśli po powrocie do pracy, lekarz stwierdzi zagrożenie zdrowia Mamy albo nienarodzonego dziecka, wówczas wystawi zwolnienie lekarskie, a Mamie za czas niezdolności do pracy będzie przysługiwał zasiłek. Z chwilą zaś narodzin – Mama będzie mogła skorzystać z urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.

 

W jaki sposób przerwać urlop wychowawczy?

Przerwanie urlopu wychowawczego możliwe jest w każdym czasie. Do przerwania urlopu dochodzi na podstawie zawartego z pracodawcą porozumienia albo na podstawie złożonego przez Mamę zawiadomienia (w takim wypadku powrót do pracy jest możliwy po upływie 30 dnia). Z chwilą przerwania urlopu, Mama ma obowiązek stawienia się w pracy.

 

Jeśli masz pytania albo wątpliwości, bo jesteś w ciąży i przebywasz na urlopie wychowawczym, napisz: kancelaria@kancelaria-krasowska.pl   

 

 

 

 

Opublikował: Katarzyna Krasowska

Data publikacji: 2022-11-21 23:39:40

Powrót do aktualności

© 2022 - 2024 Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Krasowska. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Przygotowanie: COMPUTER GEEKS S.C.