Likwidacja stanowiska pracy podczas urlopu macierzyńskiego

Kobieta w ciąży oraz w trakcie korzystania z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu adopcyjnego jest chroniona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Wyjątkiem od tej zasady jest upadłość lub likwidacja pracodawcy lub wystąpienie okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Okres ochronny kończy się jednak wraz z zakończeniem urlopów związanych z macierzyństwem.

Pracodawca zobowiązany jest do dopuszczenia pracownicy powracającej do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (i nawet po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego) na dotychczasowym stanowisku.

Zgodnie z art. 1832 k.p. pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

 

Likwidacja stanowiska

Obowiązkiem pracodawcy jest dopuszczenie pracownicy do pracy na dotychczasowym stanowisku. A co jeśli stanowisko zostało zlikwidowane? W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany do dopuszczenia pracownicy do pracy na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego lub na innym stanowisku odpowiadającym jej kwalifikacjom.

 

Ważne: w obu przypadkach zatrudnienie musi nastąpić za wynagrodzeniem w wysokości wynagrodzenia, jakie pracownica otrzymywałaby, gdyby nie korzystała urlopu macierzyńskiego.

„Gdy chodzi o rodzaj stanowiska, przepis art. 1832 k.p. pozwala na daleko idącą elastyczność: pracodawca w pierwszej kolejności winien umożliwić pracownikowi podjęcie pracy na dotychczasowym stanowisku; jeżeli nie jest to możliwe – zaproponować pracę na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub pracę na innym stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym pracownika. Owa elastyczność rozwiązań, które pracodawca może zaproponować pracownikowi wracającemu z urlopu udzielonego w celu wychowywania dziecka, dyktowana jest przede wszystkim stosunkowo długim czasem trwania niektórych urlopów (może to być nawet kilkanaście miesięcy) oraz zmiennością sytuacji na obecnym rynku pracy. Przyjmując, że możliwość zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku zależy wyłącznie od jego istnienia (stanowisko nie zostało zlikwidowane), pracodawca nie będzie mógł zaproponować pracownikowi innych alternatyw w przypadku, gdy na jego miejscu pracuje obecnie ktoś inny – taka interpretacja dostatecznie chroni prawo pracownika do dotychczasowego miejsca pracy. Dopiero zatem, gdy to stanowisko uległo w okresie nieobecności pracownika likwidacji, w grę wejść mogą pozostałe możliwości. W ten sposób ustawodawca chroni stabilność zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy – ten ostatni nie będzie mógł bowiem rozwiązać stosunku pracy z powodu likwidacji stanowiska pracy: musi zaproponować stanowisko równorzędne lub inne odpowiadające kwalifikacjom pracownika” (wyrok Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe w Gdańsku z dnia 6 kwietnia 2017 r., sygn. akt: VI P 47/16, LEX nr 2318368)

 

Stanowisko równorzędne lub inne

Stanowisko równorzędne  to takie, na którym wykonywana jest praca tego samego rodzaju, które gwarantuje wynagrodzenie na dotychczasowym poziomie i zapewnia dotychczasową pozycję zawodową oraz możliwości awansowe nie mniejsze od posiadanych poprzednio (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 stycznia 2017 r.,II PK 333/15)

Stanowisko inne, czyli na takie, na którym na którym wykonywana jest praca innego rodzaju, jednak odpowiadająca wykształceniu i doświadczeniu zawodowemu pracownika (wyrok Sądu Najwyższego  z dnia 26 stycznia 2017 r., II PK 333/15).

 

Dopuszczenie do pracy

Dopuszczenie pracownicy  do pracy na innym lub równorzędnym stanowisku, nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego. Dopuszczenie do wykonywania pracy  następuje w trybie polecenia służbowego lub uzgodnienia z pracownicą stanowiska, które ma zająć.

 

 

 

Opublikował: Katarzyna Krasowska

Data publikacji: 2023-02-02 10:47:06

Powrót do aktualności

© 2022 - 2024 Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Krasowska. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Przygotowanie: COMPUTER GEEKS S.C.