Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka – jak odwołać się od decyzji komisji?

Decyzja wydana przez komisję ds. orzekania o niepełnosprawności dziecka nie zawsze jest zgodna z oczekiwaniami rodziców. Zdarza się, że dziecku odmawia się uznania jego niepełnosprawności albo w orzeczeniu nie przyznaje się któregoś z punktów, np. punktu 7.

W takim wypadku powinieneś rozważyć odwołanie od decyzji.

 

Do kogo?

Odwołanie od orzeczenia Miejskiego Zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności lub Powiatowego Zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności przysługuje do Wojewódzkiego Zespołu ds. orzekania o  niepełnosprawności. Odwołanie wnosi za pośrednictwem komisji, która je wydała. Komisja może zmienić swą decyzję (co zdarza się stosunkowo rzadko), a jeśli nie widzi podstaw – odwołanie wraz z aktami sprawy przekazuje do komisji wojewódzkiej.

 

Termin

Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni o dnia doręczenia.

 

Uzasadnienie

Odwołanie należy uzasadnić, czyli opisać to z czym się nie zgadzasz. Dotyczy to sytuacji, gdy dziecka nie uznano za niepełnosprawne, jak również kiedy nie przyznano któregoś z punktów – najczęściej punktu 7 orzeczenia.

W uzasadnieniu musisz opisać to, jak dziecko funkcjonuje na co dzień, w jaki sposób jego choroba, zaburzenia, czy dysfunkcje wpływają na możliwość samodzielnej egzystencji. Jeśli kwestionujesz brak punkt 7 – opisz to, w jakich czynnościach dziecko potrzebuje Twojej pomocy, z czym sobie nie radzi, z czym ma największe problemy, czy jest w stanie wypełniać role społeczne. Ich odgrywanie lub wypełnianie może być zakłócone lub ograniczone przez niepełnosprawność.

 

 

Na koniec sąd

Jeżeli Wojewódzka Komisja ds. orzekania o niepełnosprawności nie znalazła podstaw by zmienić orzeczenie MZON, czy PZON, pozostaje tylko odwołanie do sądu. Odwołanie wnosi się do Sądu Rejonowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania) w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia.

 

Odwołanie trzeba uzasadnić – podobnie, jak przy odwołaniu do WZON. Oprócz uzasadnienia w odwołaniu należy zgłosić wnioski dowodowe, czyli jakie dowody chcesz aby sąd przeprowadził w Twojej sprawie. Wnioski dowodowe mogą dotyczyć:

  • przesłuchania świadków – osób, które potwierdzą, to co napisałeś w uzasadnieniu odwołaniu, jak również opiszą, w jaki sposób dziecko funkcjonuje na co dzień, jakiej pomocy potrzebuje, w czym Ty jako mama lub tata pomagasz;
  • powołania zespołu biegłych sądowych, którzy zbadają dziecko, zdiagnozują choroby na które cierpi, opiszą w jaki sposób choroba dziecka, jego zaburzenia, czy dysfunkcje wpływają na to, jak funkcjonuje na co dzień. Do sporządzonej przez biegłego/biegłych opinii możesz zgłosić pisemne zastrzeżenia, możesz również przepytywać biegłego na rozprawie, a w niektórych przypadkach zgłosić wniosek o powołanie nowego biegłego czy zespołu biegłych.

 

Ważne: Składając odwołanie do sądu możesz działać samodzielnie, nie musisz mieć profesjonalnego pełnomocnika. Jednak z uwagi na zasady, jakie rządzą postępowaniem procesowym, jak również na terminy do wnoszenia pism, składania zarzutów lub ewentualnych wniosków dowodowych, lepiej mieć profesjonalnego pełnomocnika już na etapie sporządzania odwołania do sądu.

 

 

Jeśli wyrok Sądu będzie dla Ciebie niekorzystny, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem możesz wnieść apelację do sądu okręgowego, za pośrednictwem sądu rejonowego, który wydał zaskarżony wyrok.

 

Ważne: Uzasadnienie wyroku sąd doręcza jedynie na wniosek złożony w terminie 7 dni od dnia wydania wyroku. Wniosek o uzasadnienie podlega stałej opłacie.

 

 

Jeśli masz pytania dotyczące otrzymanego orzeczenia o niepełnosprawności, chcesz skonsultować swoją sprawę lub napisać odwołanie, skontaktuj się z Kancelarią: tel. 608-373-368 lub kancelaria@kancelaria-krasowska.pl

 

Opublikował: Katarzyna Krasowska

Data publikacji: 2022-10-25 15:26:39

Powrót do aktualności

© 2022 - 2024 Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Krasowska. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Przygotowanie: COMPUTER GEEKS S.C.