Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka

Co to jest orzeczenie o niepełnosprawności dziecka?

 

Orzeczenie o niepełnosprawności to prawne potwierdzenie posiadania przez dziecko statusu osoby z niepełnosprawnością. Orzeczenie umożliwia ubieganie się o różnego rodzaju świadczenia, uprawnienia, ulgi i zwolnienia osobom sprawującym opiekę. W zależności od rodzaju uprawnienia podstawą jego nabycia może być samo orzeczenie, bądź też uzyskanie dodatkowo określonych przepisami szczegółowych wskazań, które stanowią część orzeczenia.

 

Kto wydaje orzeczenie?

 

Orzeczenie wydawane jest przez Miejskie lub Powiatowe Zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej. Ważne jest, aby do wniosku dołączyć całą posiadaną dokumentację, zarówno medyczną (karty informacyjne z leczenia szpitalnego, zaświadczenia lekarskie, wyniki badań diagnostycznych, konsultacje specjalistyczne) jak również dokumentację, dotyczącą sposobu funkcjonowania dziecka w przedszkolu, opinię psychologa, logopedy etc.

 

Na posiedzenie zespołu należy zgłosić się z dzieckiem. W uzasadnionych przypadkach badanie może odbyć się w domu dziecka – tutaj konieczne jest przedstawienie zaświadczenia wydanego przez lekarza prowadzącego. Jeśli stan zdrowia dziecka jest na tyle poważny, że dziecko nie powinno podróżować, wydanie orzeczenia może nastąpić bez badania przez Zespół, na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej.

 

Termin wydania orzeczenia

 

Zespoły powinny rozpatrzyć wniosek o wydanie orzeczenia w ciągu 1 miesiąca od dnia jego złożenia. Zdarza się jednak, że termin ten jest przedłużany, o czym Zespół informuje stronę na piśmie, wskazując przyczynę zwłoki i nowy termin załatwienia sprawy.

 

Orzeczenie

Orzeczenie wydawane jest dla dziecka, które nie ukończyło 16 roku życia i pod warunkiem, łącznego spełnienia następujących warunków:

  • dziecko  ma naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną;
  • przewidywany okres trwania upośledzenia stanu zdrowia przekracza 12 miesięcy;
  • dziecko wymaga zapewnienia całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu.

 

Niepełnosprawność dziecka orzeka się na czas określony, nie dłuższy jednak niż do ukończenia przez dziecko 16 roku życia. O tym, na jaki czas zostaje wydane orzeczenie, decyduje dokonana przez Zespół ocena możliwości poprawy funkcjonowania dziecka.

Odmowa i co dalej?

Jeżeli Zespół odmówił wydania orzeczenia, albo w treści orzeczenia nie przyznał określonego punktu, możesz wnieść odwołanie. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji do Wojewódzkiego Zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności za pośrednictwem Miejskiego lub Powiatowego Zespołu (w zależności kto wydał orzeczenie). Odwołanie jest wolne od opłat. Jeżeli w wyniku odwołania Wojewódzki Zespół nie znalazł podstaw do zmiany orzeczenia, masz prawo zaskarżyć orzeczenie do sądu powszechnego (Sądu Rejonowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych właściwego ze względu na miejsce zamieszkania).

Pamiętaj! Odwołanie należy uzasadniać. Oczywiście jeśli napiszesz, że się nie zgadzasz, to Sąd i tak rozpatrzy Twoje odwołanie i powoła biegłych sądowych. Jednak w Twoim interesie jest, aby przekonać Sąd, jak i biegłych, którzy będą badać dziecko i sporządzać opinię w sprawie, o tym, że stan Twojego dziecka uzasadnia wydanie orzeczenia albo należy Ci się, któryś z punktów. W odwołaniu należy opisać, w jaki sposób Twoje dziecko funkcjonuje na co dzień, z jakimi trudnościami lub ograniczeniami się mierzy, jakie ma dysfunkcje,  w jakich czynnościach życia codziennego potrzebuje pomocy osób trzecich – ważny jest każdy aspekt funkcjonowania dziecka.

 

 

Opublikował: Katarzyna Krasowska

Data publikacji: 2022-10-09 23:36:59

Powrót do aktualności

© 2022 - 2024 Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Krasowska. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Przygotowanie: COMPUTER GEEKS S.C.