Pkt 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności dziecka

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka (dzieckiem jest osoba do ukończenia  oprócz 16 roku życia) ustalenia niepełnosprawności, podania symbolu niepełnosprawności czy okresu na jaki zostało wydane zawiera również wskazania, dotyczące ulg i uprawnień.

 

Świadczenie pielęgnacyjne

 

Jeżeli stan dziecka jest na tyle ciężki i/lub istnieją dysfunkcje, które uniemożliwiają mu samodzielną egzystencję, zachodzi potrzeba, by dzieckiem opiekowało się jedno z rodziców. Rezygnacja z zatrudnienia i sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem uprawnia rodzica do ubiegania się o tzw. świadczenie pielęgnacyjne. Jednak uzyskanie świadczenia jest uzależnione od spełnienia łącznie dwóch warunków, tj.:

  • posiadania wskazań w orzeczeniu tj. pkt 7 i 8 oraz
  • rezygnacji z pracy zawodowej.

 

Odnosząc się do wskazań z pkt 7 i 8 w każdym z tych punktów powinieneś mieć zaznaczone tak albo wymaga:

  • konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji – tak/ wymaga;
  • konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji – tak/wymaga

Powyższe wynika z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 23 listopada 2003 r. (Dz.U.2022.615) o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym:

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:

  • matce albo ojcu,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  • innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

 

Jeżeli w orzeczeniu o niepełnosprawności dziecka nie ma zaznaczonego któregoś z punktów (7 albo 8), a zachodzi potrzeba, by dziecko miało Twoją całodobową opiekę, należy się odwołać od orzeczenia MZON. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dni doręczenia orzeczenia do WZON, za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżone rozstrzygnięcie. Jeśli WZON nie uwzględni odwołania, masz 30 dni by zaskarżyć je do sądu powszechnego (sądu rejonowego pracy i ubezpieczeń społecznych właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania).

 

Opieka wytchnieniowa

Opieka wytchnieniowa, realizowana z rządowego programu, jest formą wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Istota tego programu polega na zapewnieniu opieki niesamodzielnemu dziecku, tak by jego opiekun mógł odpocząć, załatwić swoje sprawy, skorzystać ze wsparcia lub nauki w zakresie pielęgnacji czy rehabilitacji. (Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków – Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022).

 

Przyznanie przez gminę usługi opieki wytchnieniowej zależy od oceny stanu zdrowia i sytuacji życiowej, osób ubiegających się o pomoc. W pierwszej kolejności zostaną uwzględnione potrzeby członków rodzin lub opiekunów, sprawujących bezpośrednią opiekę nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, która:

  • ma niepełnosprawność sprzężoną/złożoną (przez niepełnosprawność sprzężoną rozumie się posiadanie orzeczenia ze wskazaniem co najmniej dwóch przyczyn niepełnosprawności)lub
  • wymaga wysokiego poziomu wsparcia (osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci niepełnosprawne z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8w orzeczeniu o niepełnosprawności: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji) lub
  • stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno-wychowawczego czy internatu.

 

Bez kolejki do lekarza

 

Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności dziecka ze wskazaniami pkt 7 i 8 (łącznie) uprawniają do skorzystania z opieki lekarskiej i usług farmaceutycznych poza kolejnością. Uprawnienie wynika z ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.2021.1285). Jeśli świadczenie z zakresu opieki ambulatoryjnej nie może zostać udzielone w dniu zgłoszenia, musi być wykonane nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

 

Art.  47c. ust. 1 ustawy: Prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach mają:

  • kobiety w ciąży;
  • świadczeniobiorcy, o których mowa w art. 47 ust. 1a i 1b;
  • osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1;
  • inwalidzi wojenni i wojskowi;
  • żołnierze zastępczej służby wojskowej;

6)cywilne niewidome ofiary działań wojennych;

7)kombatanci;

8) działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych;

9)osoby deportowane do pracy przymusowej;

10) uprawnieni żołnierze lub pracownicy, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;

11) weterani poszkodowani, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;

12) dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19 – na podstawie zaświadczenia, o którym mowa w art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1777 oraz z 2021 r. poz. 159);

13)  żołnierze zawodowi, o których mowa w art. 287 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych;

14)  żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową, o których mowa w art. 325 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, w przypadku korzystania ze świadczeń udzielanych w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych.

 

 

Art. 47 ust. 1a. Świadczeniobiorcom do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, na podstawie zaświadczenia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, pediatrii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej, przysługuje prawo do wyrobów medycznych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy o refundacji, na zlecenie osoby uprawnionej, o której mowa w art. 2 pkt 14 ustawy o refundacji, do wysokości limitu finansowania ze środków publicznych określonego w tych przepisach, według wskazań medycznych bez uwzględnienia okresów użytkowania. O ilości miesięcznego zaopatrzenia w te wyroby decyduje każdorazowo osoba uprawniona do wystawienia zlecenia, o której mowa w art. 2 pkt 14)  ustawy o refundacji.

 

Art. 47 ust. 1b. Prawo do wyrobów medycznych, na zasadach, o których mowa w ust. 1a, przysługuje również świadczeniobiorcom posiadającym orzeczenie:

  • o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

 

Ważne: Jeżeli chcesz skorzystać z prawa do udzielenia świadczeń medycznych poza kolejnością, przy pierwszej wizycie powinieneś okazać orzeczenie o niepełnosprawności.

 

 

Opublikował: Katarzyna Krasowska

Data publikacji: 2022-10-21 09:08:51

Powrót do aktualności

© 2022 - 2024 Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Krasowska. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Przygotowanie: COMPUTER GEEKS S.C.