Przerwanie urlopu macierzyńskiego z powodu hospitalizacji dziecka

Z chwilą urodzenia dziecka Mama rozpoczyna urlop macierzyński. Zdarza się, że zaraz po urodzeniu, dziecko musi być hospitalizowane. Takie sytuacje, dotyczą w szczególności dzieci przedwcześnie urodzonych. Hospitalizacja dziecka może również mieć miejsce w późniejszym czasie. Niezależnie od przyczyny pobytu dziecka w szpitalu, należy pamiętać, że Mamie przysługuje prawo do przerwania urlopu macierzyńskiego albo rodzicielskiego. Przerwa w urlopie trwa tyle, ile czas pobytu dziecka w szpitalu. Po powrocie dziecka do domu, następuje wznowienie urlopu macierzyńskiego, który ulega przesunięciu, do czasu wykorzystania przez Mamę przysługującego jej limitu.

Zgodnie z art. 181 k.p. w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala.

Należy jednak pamiętać, że przerwanie urlopu macierzyńskiego, w związku z pobytem dziecka w szpitalu, może mieć miejsce dopiero po wykorzystaniu przez Mamę 8 tygodni urlopu macierzyńskiego.  Przyjmuje się, że 8 tygodni to czas przeznaczony na regenerację sił – czas połogu.

Gdy dziecko trafia do szpitala, Mama powinna poinformować pracodawcę o zamiarze przerwania urlopu macierzyńskiego i dostarczyć mu, wydane przez szpital zaświadczenie o hospitalizacji dziecka. Podobnie należy postąpić w przypadku zakończenia leczenia i „powrotu” na urlop macierzyński.

 

Ważne

Jeżeli Mama przerywa urlop macierzyński bądź rodzicielski, co do zasady powinna wrócić do pracy. Może jednak w tym czasie:

  • skorzystać ze „zwolnienia lekarskiego na dziecko” i ubiegać się o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Taka sytuacja jest możliwa w przypadku wystawienia przez lekarza prowadzącego leczenie dziecka zaświadczenia lekarskiego o konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przebywającym w szpitalu. Należy pamiętać, że zasiłek opiekuńczy Mama może otrzymywać jedynie przez okres 60 dni w roku kalendarzowym.
  • wnioskować o udzielnie urlopu bezpłatnego;
  • stać się niezdolna do pracy z powodu własnej choroby, a wtedy jej stan zdrowia będzie uzasadniał wystawienie zwolnienia lekarskiego.

 

Urlop macierzyński można przerwać w trakcie każdej hospitalizacji dziecka, przypadającej na czas urlopu macierzyńskiego albo rodzicielskiego. Może być przerywany wiele razy.

Opublikował: Katarzyna Krasowska

Data publikacji: 2022-08-25 11:50:32

Powrót do aktualności

© 2022 - 2024 Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Krasowska. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Przygotowanie: COMPUTER GEEKS S.C.