Zasiłek opiekuńczy

Zdarzają się sytuacje, kiedy z powodu choroby dziecka albo członka rodziny nie możesz pracować. Zwolnienie z pracy z tego tytułu, uprawnia do pobierania zasiłku opiekuńczego.

 

Wymiar

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wymiarze 60 dni, 30 dni i 14 dni w roku kalendarzowym.

 

Warunki

Warunkiem nabycia zasiłku jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą podleganie ubezpieczeniu chorobowemu jest uzależnione od uprzedniego zgłoszenia się, ponieważ dla tej grupy ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

 

Zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko wtedy, kiedy nie ma innych osób we wspólnym gospodarstwie domowym, które mogą zapewnić opiekę dziecku albo innemu członkowi rodziny.  Warto pamiętać, że ten warunek nie dotyczy opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat (nawet jeśli we wspólnym gospodarstwie są osoby mogące zapewnić opiekę, możesz pobierać zasiłek opiekuńczy).

Ważne: Członkiem rodziny, który może zapewnić opiekę dziecku lub innemu choremu członkowi rodziny, nie jest jednak: osoba całkowicie niezdolna do pracy, osoba chora, osoba, która ze względu na wiek jest niesprawna fizycznie lub psychicznie, osoba, która prowadzi gospodarstwo rolne, pracownik odpoczywający po pracy na nocnej zmianie, osoba, która prowadzi działalność pozarolniczą, osoba niezobowiązana do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeśli odmawia ona sprawowania tej opieki.

Brak prawa do zasiłku

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje za okres, w którym osoba:

  • ma prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych;
  • korzysta z urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego;
  • jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności.

 

Wysokość

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku i przysługuje za każdy dzień opieki, również za dni ustawowo wolne od pracy.

 

 

Zasiłek 60 dni – dla kogo?

Zasiłek w wymiarze 60 dni w roku kalendarzowym przysługuje, jeśli sprawujesz opiekę nad:

  • chorym dzieckiem w wieku do 14 lat; ·
  • zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat (np. z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka lub przedszkola, do którego uczęszcza dziecko, konieczności izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej, choroby niani lub dziennego opiekuna, którzy opiekują się dzieckiem,  z powodu porodu lub choroby małżonka lub rodzica, którzy stale opiekują się dzieckiem, a poród lub choroba uniemożliwia tę opiekę, a także z powodu pobytu w szpitalu albo innej placówce leczniczej małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem)

Z zasiłku opiekuńczego możesz skorzystać, jeśli sprawujesz opiekę nad dzieckiem własnym, dzieckiem małżonka, dzieckiem przysposobionym, a także dzieckiem przyjętym na wychowanie i utrzymanie.

 

Zasiłek 30 dni – dla kogo?

Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 30 dni w roku kalendarzowym przysługuje, jeśli sprawujesz opiekę nad:

  • dzieckiem niepełnosprawnym, które skończyło 8 lat, ale ma mniej niż 18 lat – w związku z porodem, chorobą albo pobytem w szpitalu małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekuje się tym dzieckiem;
  • chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które skończyło 14 lat, ale ma mniej niż 18 lat.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje wyłącznie wtedy, kiedy dziecko ma:

  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej albo długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Ważne: Limit 30 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przysługuje łącznie ojcu i matce dziecka niepełnosprawnego.

 

Zasiłek 14 dni – dla kogo?

Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 14 dni w roku kalendarzowym przysługuje, jeśli sprawujesz opiekę nad:

  • członkiem rodziny(małżonkiem, rodzicem, rodzicem dziecka, ojczymem, macochą, teściem, dziadkiem, wnukiem, rodzeństwem)
  • chorym dzieckiem powyżej 14 lat.

Opublikował: Katarzyna Krasowska

Data publikacji: 2022-11-20 23:04:17

Powrót do aktualności

© 2022 - 2024 Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Krasowska. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Przygotowanie: COMPUTER GEEKS S.C.